Ma megkezdődnek a Niké liga küzdelmei. A szlovák első osztályba története során először feljutott Komárom rögtön a bajnok pozsonyi Slovannal mérkőzik. A KFC feljutásával a DAC mellé egy másik magyar csapat is érkezett, ami különösen pikánssá teszi majd a küzdelmeket a felvidéki magyar szurkolók számára.
A KFC teljesen más koncepciót képvisel a honi labdarúgásban, mint a DAC. Míg utóbbi a külföldiekben bízik, Komárom a saját, valamint a cseh és a magyar játékosokat részesíti előnyben. A szakmai munkát ráadásul három felvidéki magyar, Csallóközben legendának számító név, Radványi Miklós és segítői, Saláta Kornél, valamint Novota János végzik.
Erről, valamint a KFC céljairól, a csapat lelkéről, szerethetőségéről és nemzetközi összehasonlításról is kérdeztük Radványi Miklós vezetőedzőt, valamint Novota János kapusedzőt.
A Slovan ellen a KFC szombat este 20.30 órakor lép pályára ezzel a kerettel.
Radványi Miklóssal készült interjúnk:
Mikor hitte el először, hogy meglehet a feljutás?
Az ősz után azért gondoltunk rá. Amikor a csapat 17 mérkőzésből 14-et megnyer, 2 döntetlen, 1 vereség, azt már nem is lett volna szabad elveszíteni. Számomra nagy kudarc lett volna, ha abból az előnyből nem kerülünk föl. A tavasz az már másról szólt, tavasszal mindenki minket akart legyőzni és azért a háttérmunka is keményen folyt a többi csapatnál. Azt hiszem, hogy konkrétan a Puhót amikor legyőztük 7:1-re, az egy olyan erődemonstráció volt, ahol az eperjesiek is megtörtek és azt mondhatták hogy itt már felesleges erőlködni. Ott már mindenki biztos a végkimenetelben.
Tudvalevő, hogy a KFC magyar klub, melyet magyar szakmai stáb irányít. Ez véletlenül alakult így, vagy tudatos építkezést jelent? Ön mellett Novota János és Saláta Kornél is felvidéki magyarok. Miért tartja ezt fontosnak és miért épp ebben az irányban indultak el?
Előttem Komáromban voltak szlovák edzők is. Amikor idekerültem, a Czibor Norbert volt mellettem, aki fiatal srác és még mindig itt van velünk. Utána szabad kezet kaptam a saját stábom kialakítására. Két olyan segítőm van, akiket edzettem Dunaszerdahelyen. A Janit és a Kornélt is, majd mikor jött a lehetőség, hogy hozhatom őket, akkor örültem, hogy mindketten igent mondtak és az edzői stábomat erősítik.
Vannak klubok, melyek inkább a gyors eredményre, nemzetközi kupaszereplés elérésére összpontosítanak. Ennek érdekében a nemzetközi vonalat erőltetik, akár Európán kívüli játékosokkal is. A KFC-nél nem ez a tendencia figyelhető meg. Miért? Nem jelent majd ez hátrányt?
Mivel voltam Németországban, tudom, hogy a külföldi játékosnak minimum egy osztállyal jobbnak kell lennie, mint a hazainak. Szlovákiában sokszor előfordul, hogy a külföldi még rosszabb mint a hazai, viszont drágább. Mikor felkerültünk, kijelentettem, hogy szlovák, cseh és magyar játékosokkal szeretném a csapatot feltölteni. Ez így is történt. Semmi gondom a külföldivel, ha jó. De top játékosnak kell lennie. Csak azért idehozni valakit hogy legyünk 22-en, annak nincs értelme.
Több klubnál is dolgozott már edzői karrierje során. Megfordult Ausztriában, Csehországban, Magyarországon is. Miben más a szlovákiai foci a szomszédos bajnokságokhoz képest, és mennyire lehet sikeres ebben a közegben a KFC?
A magyar bajnokság erősebb. Sokkal több pénz is van benne, habár a tavalyi évtől kezdve, mióta minden Niké ligás klub kap 700 ezer eurót, ami Szlovákiában eddig nem volt, ezzel is emelkedett a futball színvonala. Szlovákiában valamikor a tulajdonosok tették bele a pénzt, az állam pedig nagyon keveset. 2023-tól, a Niké ligától kezdődően úgy tudom, hogy minden klub kap 700 ezer eurót, így azért ez megváltozott.
Úgy gondolom, hogy a cseh bajnokság is valamilyen szinten erősebb mint a mienk, a szlovák bajnokság viszont emelkedő tendenciát mutat. Bízom benne, hogy ez így is marad. Hogy ebben a KFC-nek hol lesz a helye? Elsősorban mi olyan helyezést szeretnénk elérni, ami biztosítja a bennmaradást.
Más csapatokkal összevetve elmondhatom, hogy mi azért szerényebben igazoltunk. Ami nem fog menni technikailag, azt plusz lépésekkel kell a pályán a játékosoknak pótolniuk. Többet kell majd futni. Bízom benne, hogy Komárom marad a szezon végén is az első osztályban.
Fölkerülésükkel lesz egyfajta magyar-magyar rivalizálás. Közelítsük meg ezt bárhogyan, a szurkolók ezt így látják. Erről szól a foci. Mire számíthatnak ilyen tekintetben a magyar szurkolók a KFC-től? Mitől lesz számukra szerethető a csapat?
Elsősorban a csapat összetételétől. Másodsorban pedig attól, hogy minden egyes mérkőzésre úgy fognak kimenni a pályára, hogy nem fognak ismerni elveszett labdát. Minden egyes labdáért küzdeni fognak. Úgy gondolom, hogy ha a nézők látják majd, hogy a csapat mindent megtesz a győzelemért, bár sokszor a futballban a vereség is benne van. Szóval ki lehet kapni, de úgy, hogy a nézők azt láthatják majd, hogy mindent megtettünk a győzelemért. Ettől leszünk szerethetőek.
Novota Jánossal készült interjúnk:
Nemrég ért véget a labdarúgó Európa-bajnokság. Ön kint volt a kontinensviadalon a szlovák válogatottal, ahol szintén dolgozik. Kapusedzőként gondolom nagy figyelemmel követte. Milyen tanulságok szűrhetők le a látottakból? Milyen irányba tart jelenleg válogatott szinten a labdarúgás?
Nagyon elöl tart ma a nemzetközi szint a kapusokat illetően. Amit láttam és el tudtam hozni magammal tapasztalatokat, az azt mutatja, hogy a kapusoknak ma már nagyon komplexnek kell lenniük. Úgy a védés, mint a lábjáték, beadások, játék olvasása tekintetében. A számok alapján egyre jobban látjuk azt is, hogy a kapusok a mérkőzések során már egyre nagyobb távolságot tesznek meg. Az lehet séta, futás, dinamikus futás, sprint is.
Ami a lábjátékot illeti, már picit visszafogottabb lett a játék. Azaz, nem mindenáron csak a kapuson keresztül kell játszani. Ezt már annyira nem erőltetik. De mindenképpen használják a kapusokat az átmenet érdekében. Akár labdaszerzés után, kisegítésre és új támadás építésére.
A térség, a régió országai kapusok tekintetében nemzetközi szinten is jól teljesít. Sok magyar, illetve szlovák kapus véd komoly csapatoknál, top bajnokságokban. Ön szerint ez minek köszönhető?
Annak, hogy egyre jobb Szlovákiában is a kapusedzők képzése a szövetség felől. Egyre több fiatal kapusedző van, ami nagy segítség, hiszen így korábban tudunk a fiatal kapusokkal foglalkozni, aztán később, 12-13-15 éves korukban már tudni fogják a fontos dolgokat és lehet velük már taktikai részleteken és a kondíciós oldalán is dolgozni.
Mondhatjuk, hogy kapus poszton jól állunk?
Igen.
A Komárom is?
Bízom benne, hogy igen.